Restoran Tabor | Belgrade Nightlife | Belgradelive: "Tabor je zasigurno jedna od kultnih beogradskih kafana, ili je mozda bolje reci da je to jedan od retkih, pravih beogradskih restorana, mesto na kome se ukrstaju boemski i savremeni Beograd, gradsko i prigradsko, starogradsko i urbano, i nije neobicno, kako je to svojevremeno primetio Momo Kapor, da je Tabor utaboren bas na mestu gde se nekadasnji i danasnji Bulevar Kralja Aleksandra, odnosno posleratni Bulevar Revolucije, pretvara u periferijski drum, i onaj srednjevekovni carigradski.
Sve je u Taboru ukrsteno u nekakvoj neobicnoj simbolici vremena koje je prohujalo Beogradom u poslednjih nekoliko decenija. Tabor postoji 24 godine, ali na neki nacin i mnogo duze, s' obzirom da je nasledio ime od legendarne istoimene kafane, na Kalenic pijaci, koja je da opet citiramo Kapora: 'bila najdemokratskije mesto u Beogradu, i u citavoj zemlji, gde su se jedino mogli susresti svetovi koji se inace nikada ne srecu.' I nije samo Tabor nasledio ime, nastavio je tu demokratsku sklonost za spajanjem razlicitih ljudi i svetova, pa je 90 tih godina vazio i za kafanu opozicije, u vreme kada je takva kategorizacija vlasniku mogla da donese mnogo vise glavobolje od novca. Ali vlasnik Jovan Mrdjenovic rado se seca tih vremena i jedino zali sto pravih kafana vise nema.
Kada je kuhinja Tabora u pitanju citiracemo jos jednom starog Taborasa Momu Kapora koji je pisuci o svom omiljenom restoranu rekao: ' Tabor je postao neka vrsta hrama ili gastronomskog muzeja, gde je moguce svome gostu, strancu, u toku jedne noci predstaviti skracenu istoriju nacionalne kuhinje'. I zaista iako u Taboru nema nikakvih bukvalnih detalja i etnoloske simbolike, koja je inace u takvim restoranima najcesce prenaglasena, ovde je nacionalna kuhinja na prvom mestu, i Tabor nudi strancu mogucnost da Beograd i Srbiju upozna kroz hranu i domace vino, a da se pri tome ne oseca kao u etnografskom muzeju.
- Sent using Google Toolbar"
Нема коментара:
Постави коментар